Seminarski i Diplomski Rad

Vudro Vilson i versajski ugovor 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12 | Nivo: Humanističke studije, Podgorica

Sadržaj rada:
Uvod................................................................................................................3
Očekivanja i stremljenja velikih sila u prvom svjetskom ratu…….........4
Vilsonov pristup riješavanju problema………………...............................6
Odnos evropskih demokratija prema Vilsonovim prijedlozima...............8
Tok mirovne konferencije............................................................................9
Zaključak.....................................................................................................11
Literatura.....................................................................................................12
UVOD
Ja ću u ovom svom radu, pokušati da sagledam iz svoga ugla, Vilsonov odnos prema mirovnoj konferenciji kao i da objasnim stremljenja i očekivanja nekih od država kako u Prvom svjetskom ratu tako i poslije njega a vezano za versajsku konferenciju, teškoće koje je u svom radu imala mirovna konferencija u Versaju i na kraju zašto je Versajski mirovni ugovor tako brzo propao i doživio krah .
Očekivanja i stremljenja velikih sila u prvom svjetskom ratu
Primirje kojim je okončan Prvi svjetski rat potpisano je 11.novenbra 1918 godine.Mnogi koji su učestvovali u njemu smatrali su da će on kratko trajati i da će se završiti kao svi do tada evropski ratovi nekom mirovnom konferenciom. Veličina rata i katastrofa koju je on donio u broju žrtava i razaranjima evropske privrede i gradova ispriječila se postizanju razumnog mirovnog sporazuma koji bi Evropi i svijetu donio dugogodišnji mir.Već na početku rata vojna taktika i spoljnja politika potpuno su se razišle. Niko nije razmišljao o kompromisu i diplomatskom rješenju sukoba.
Francuska nikako nije htjela pristati na riješenje koje ne bi obuhvatalo povratak Alazasa i Lorena, a Njemačka nije željela da priča o miru koji bi od nje tražio povraćaj teritorija koje je ona zauzela i na njih polagala pravo. Pojava novih savremenih oružja i promjene u načinu ratovanja nisu samo rezultirali velikim žrtvama i uništenjima već su doveli i do jednog položaja u kojem se nije moglo ni naprijed ni nazad, pozicija poznata u vojnoj terminologiji kao pat pozicija. Samo na jednom dijelu zapadnog fronta gdje je bila uspostavljena takva pozicija, kilometarskim rovovima i utvradama u Verdenu, poginulo je približno šesto hiljada ljudi. Svaki novi saveznik koji bi se priključio ratu tj. suprotstavljenim stranama zahtijevao je i svoj dio kolača a time je samo otežavao put i način za pronalaženje diplomatskog riješenje sukoba. Za sile Atante ovaj rat je bio rat svih ratova a poslije ulaska Amerikanaca u rat to je po njima bio rat za stvaranje prostora za demokratiju, što je pak značilo i podrazumijevalo borbu do konačnog sloma i uništenja suprotne starne ne ostavljajući joj ni trunku spasa i nade.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!